BGE nyelvvizsgaközpont
A Központ 1995 januárjában kezdte meg működését Gazdasági Nyelvvizsga Központ néven, az akkori Kereskedelmi, Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Főiskola keretében. Létrejöttéhez, megszerveződéséhez a hazai gazdasági felsőoktatási intézmények és vállalatok azon igénye vezetett, hogy hallgatóik, illetve a gazdasági munkakörökben dolgozók speciális szakmai idegennyelv-használatát szakszerű eljárásokkal, a társadalmi felhasználhatóság igényeinek megfelelően mérjék.
A Központ feladatköre a szakmai – gazdasági – idegen nyelvi vizsgarendszer működtetése, fejlesztése, a különféle nyelvi vizsgák megszervezése és lefolytatása, valamint a vizsgáztatók rendszeres felkészítése és továbbképzése lett.
A Központhoz társult alapító intézmények, mint a Pécsi Egyetem, a Debreceni Egyetem és több más intézmény erőfeszítéseinek köszönhetően kiépült a vizsgahelyek országos hálózata. Az alapító és a későbbiekben társult intézmények a vizsgarendszer és a követelmények kialakításakor felhasználták azokat a tapasztalatokat, amelyeket saját diplomázó hallgatóságuk vizsgáztatásában, valamint a nemzetközi vizsgák szervezése és lefolytatása során szereztek. A Központ létrehozásához, a vizsgákra való felkészülést segítő tananyagok megjelentetéséhez a Tempus és a Felzárkózás az Európai Felsőoktatáshoz Alapítvány (FEFA) nyújtott anyagi támogatást.
A Központ szoros kapcsolatokat ápol a nemzetközi szervezetekkel, külföldi oktató és vizsgáztató intézményekkel. Munkakapcsolatot tart fenn a Londoni Kereskedelmi és Iparkamarával, a Párizsi Kereskedelmi és Iparkamarával és a Madridi Kereskedelmi Iparkamarával, valamint a düsseldorfi Heinrich Heine Egyetem Nemzetközi Kommunikációs Intézetével. A vizsgarendszer kialakításában jól hasznosultak a felsorolt partnerintézményeknél szerzett tapasztalatok.
Az akkoriban hatályos 71/1998 (IV.8.) Korm. rendelet értelmében, amely az idegennyelv-tudást igazoló államilag elismert nyelvvizsgáztatás rendjéről és a nyelvvizsga-bizonyítványokról intézkedik, a Nyelvvizsgát Akkreditáló Testület elé került a gazdasági nyelvvizsgarendszer. A Központ, nyelvvizsgarendszere és vizsgahelyei 2000 májusában elnyerték az akkreditációt, így nyelvvizsgái államilag elismert nyelvvizsgák.
Az akkreditáció óta a Vizsgaközpont folyamatosan bővíti vizsgahelyeinek számát: ma már négy budapesti és tizenhárom vidéki vizsgahelyén fogadja az egyetemi és főiskolai hallgatókat, valamit az ún. külső vizsgázókat. A külső vizsgázók más felsőoktatási intézmények hallgatói, szaknyelvi vizsgára készülő középiskolai tanulók vagy intézmények, vállalatok munkatársai.
Az akkreditáció óta a vizsgaközpont Gazdasági Nyelvvizsga és Szaknyelvi-Módszertani Továbbképző Központ néven, 2001. február óta pedig Budapesti Gazdasági Főiskola Nyelvvizsga és Továbbképző Központ elnevezéssel működött. A Vizsgaközpont neve 2015 februárjában Budapesti Gazdasági Főiskola Nyelvvizsgaközpont, 2016. januárban pedig Budapesti Gazdasági Egyetem Nyelvvizsgaközpont elnevezésre változott.