Ökoiskolai tevékenységünk, eredményeink
Iskolánk több évvel ezelőtt „örökbe fogadta” a város egyik, intézményünkhöz közeli körforgalmát, amit azóta is rendszeresen gondozunk – ezen feladatokban részt vesznek a diákok is. A területre folyamatosan beültetésre kerülnek új növények, melyeket rendszeresen gondoznak az iskola munkatársai és a diákok.
Iskolánk szépen gondozott, növényekkel gazdagon telepített udvarral rendelkezik, ennek fenntartása, megőrzése fontos feladat. Intézményünk épületében is számos növény kap helyet, a modern oktatási környezet megteremtése mellett nagyon fontos számunkra a zöld környezet fenntartása – mind esztétikai, mind környezeti szempontból. Udvarunkon több madáretető is kihelyezésre került. Az iskola arculatának fontos része a zöld környezet, a zöld udvar. Nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy a diákok jól érezzék magukat az iskolában, így fontos szerepe van a kellemes környezet kialakításának, pl. az udvaron barátságos pihenőhelyek kiépítésének.
A jeles környezetvédelmi napokhoz kapcsolódóan gyakran szervez az iskola programokat, rendszeres program a víz világnapja, a Föld napja, a madarak és fák napja, a dohányzás elleni világnap, a környezetvédelmi világnap, de „megemlékeztünk” már az újrahasznosítás világnapjáról, az erdők világnapjáról vagy részt veszünk az európai hulladékcsökkentési hét rendezvényein. A természettudományos tanóráknak rendszeresen témái a fentiek.
Diákjaink rendszeresen bekapcsolódnak olyan helyi, városi kezdeményezésekbe, melyeknek célja a környezetünk védelme, megóvása – pl. faültetés, hulladékgyűjtés, stb.
Iskolai fejlesztéseink során figyelmet fordítunk az energiatakarékosságra, legutóbb pl. a felesleges vízhasználat visszaszorítása érdekében szenzoros csaptelepek kerültek beszerelésre. Mérőóráink adatait folyamatosan figyelemmel kísérjük, hogy az esetleges túlfogyasztást azonnal ki tudjuk szűrni.
Iskolánkban már régóta működik biztonságos kerékpártároló, ezzel is ösztönözve a diákokat, illetve a dolgozókat, hogy részesítsék előnyben a közlekedés ezen formáját. Intézményünk elhelyezkedése egyébként előnyös a közlekedés szempontjából is, a buszmegállók közelsége miatt sokan választják a tömegközlekedést.
Az eldobható elemek használatát mind nagyobb mértékben igyekszünk kiváltani tölthető akkumulátorokkal, ugyanakkor intézményünkben évek óta működik használtelem gyűjtőpont, ahová akár diákjaink, dolgozóink is behozhatják a veszélyes hulladéknak számító, használaton kívüli elemeiket.
Rendszerszintű szelektív hulladékgyűjtés ugyan még nem valósul meg az iskolában, ugyanakkor az intézményben keletkezett elektronikai hulladékok a megfelelő hulladékgyűjtő udvarban kerülnek leadásra.
Diákjaink a kötelező közösségi szolgálatuk keretében számos szervezettel, intézménnyel kerülnek kapcsolatba (egyesületek, köznevelési intézmények, szociális intézmények, alapítványok, stb.), ellátott feladataik között is folyamatosan helyet kap a környezet védelme, megóvása, a hulladékgyűjtés.
Van olyan pedagógusunk, aki részt vett fenntartható neveléssel kapcsolatos továbbképzésen.
Örömmel vettük az iskolának helyet adó városrész lakóinak megkeresését, hogy közös erővel, különböző programokkal, akciókkal még élhetőbbé tegyük a városrészt, még kellemesebbé a lakókörnyezetet – bízunk abban, hogy a közeli és a távolabbi jövőben számos alkalommal segíthetjük majd a közös célok megvalósulását.